Küfeki Taşı

Mermer ve Taş İşletmesi

E-mail

info@vizeantik.com

Kurumsal

VİZE ANTİK MERMER VE TAŞ İŞLETMESİ BAŞAR TEKNİK BASINÇLI KUMLAMA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞİRKETİNİN bünyesinde Kırklareli’ne bağlı Vize ilçesinde 2004 yılında açılmış olup yapılan ön araştırmalar neticesinde binlerce m3 rezervin olduğu tespit edilmiştir.

Ocağımızın Traklar ve Osmanlı döneminde de çalıştığı ve buradan çıkarılan taşların Mimar Sinan ve Traklar’ın yaptığı eserlerde kullanıldığı belirlenmiştir.

Ocağımız küfeki özelliğini taşıyan kalker ağırlıklı bir taş ocağıdır. 100.000 m2 alan içinde çalışmalarına devam etmektedir. Taşın başlıca özelliği topraktan çıkartıldığında oldukça yumuşak fakat havayla birleştiği zaman sertleşmesidir ve özelliği sayesinde kullanılan binaların yıllarca dayanmasını sağlamaktadır.

Ocağımızdan bugüne kadar 2500 m3 kadar taş çıkarılmış olup bu taşların bir kısmı İstanbul surlarında, bir kısmı Gülhane Parkı restorasyonunda bir kısmı da çeşitli villa, bina gibi inşaatlar da iç ve dış kaplama olarak kullanılmıştır.

Vize Antik taşı açık krem rengi, homojen ve düzgün bir görüntüye sahip olduğundan inşaatlarda ayrıca küfeki özelliği nedeni ile her tür tarihi eser restorasyonunda güvenle kullanılmaktadır.

placeholder

placeholder